استخر و تجهیزات

ایده برای باغ و ویلای لاکچری

به جرات می‌توان گفت طبیعت و عناصر زیبای آن بر سلامت جسمانی و روح و روان بشر تاثیر شگفت انگیز و غیرقابل انکاری دارد. در دنیای امروزی که اکثر افراد شهرنشین هستند و در خانه‌های آپارتمانی زندگی می‌کنند، دسترسی کمتری به طبیعت و فضاهای سبز زنده دارند و در واقع از این نعمت بزرگ محروم هستند. از همین رو داشتن ویلا و باغ و دسترسی به فضای سبز، از اهمیت زیادی برخوردار است.

البته بیشتر افراد به تاثیر وجود چنین مکان‌هایی پی برده و در صدد ساخت باغ و ویلا بر‌می‌آیند. همانند ساخت و آماده‌سازی هر مکانی، ساخت باغ و ویلا مخصوصا از نوع لاکچری، نیازمند بررسی و رعایت فاکتورهای مرتبط با این کار است. با ما همراه باشید تا چند ایده برای باغ و ویلای لاکچری به شما ارائه داده و همچنین درباره‌ی  جذاب‌ترین ایده‌ها برای باغ و ویلای لاکچری و طراحی باغ و ویلای لاکچری و مدرن صحبت کنیم.

طراحی باغ و ویلای لاکچری و مدرن

معمولا باغ‌ ویلا‌ها به دلیل مساحت زیاد آن، در حومه‌ی شهر ساخته می‌شوند تا از شلوغی‌ها، آلودگی‌های آب و هوا و وسایل نقلیه و آلودگی‌های صوتی به دور باشند. طراحی باغ و ویلای لاکچری و مدرن فاکتورهایی دارد که با انجام و رعایت آن‌ها می‌توان نتیجه‌ی مطلوبی به دست آورد. این فاکتورها عبارتند از :

 • حفظ حالت تعادل در ساخت باغ و ویلا به این صورت که در ساخت و طراحی اجزای باغ و ویلا، به سهمی که هر قسمت اشغال می‌کند توجه داشته باشیم و از افراط و تفریط در ساخت قسمت‌های مختلف بپرهیزیم. برای مثال ساخت ویلا با مساحت بسیار زیاد و باغی و فضای سبزی بسیار کوچک(و برعکس)، فاقد حالت تعادل بوده و آن زیبایی مورد نظر را نخواهد داشت.
 • می‌توان در ساخت باغ و ویلا از یک نظم خاص پیروی کرد و حالت تقارن را برای اجزای آن در نظر گرفت. البته حالت دیگری هم برای طراحی وجود دارد که فاقد نظم خاص بوده ولی در عوض مملو از خلاقیت و نوآوری می‌باشد. انتخاب از بین این دو روش طراحی، کاملا به سلیقه‌ی افراد بستگی خواهد داشت.
 • اجتناب از حالت یکنواختی در ساخت اجزا و عناصر باغ و ویلا و ساخت و طراحی یک مکان، شئ و یا وسیله‌ای خاص به عنوان مرکز توجه به گونه‌ای که در نگاه اول، چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره کند‌. مثلا می‌توان نمای ساختمان ویلا را به گونه‌ای ساخت که در مرکز توجه باشد.
 • پرهیز از هر گونه شلوغکاری در فضای باغ و ویلا و ترجیحا طراحی آن به شکلی ساده‌تر و خلوت‌تر و به دور از آشفتگی. برای مثال در نمای ساختمان از رنگ‌ها، طرح‌ها، بافت‌ها و نقش و نگارهای خیلی شلوغ و دارای تعدد رنگ استفاده نشود چون هم باعث ایجاد حالت آشفتگی و بی‌نظمی شده و آن حالت آرامش مورد نظر را نخواهد داشت و هم باعث شلختگی و لاکچری نبودن آن می‌شود.
 • در طراحی باغ و ویلا، ویژگی ریتم از اهمیت زیادی برخوردار است. ریتم یعنی تکرار استفاده از یک طرح یا مثلا وسیله‌ی خاص در فواصل منظم. به عنوان مثال، ستون‌ها و یا پایه‌هایی که برای روشنایی باغ در زمین جای‌گذاری می‌کنید در فواصل یکسان و با نظم خاصی به کار برده شوند و از جای‌گذاری آن‌ها به صورت نامرتب و نامرتبط جلوگیری شود.

برای طراحی وایده برای باغ و ویلای لاکچری و مدرن، بی شک موارد بالا کمک بسیاری به شما خواهد کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا چند ایده برای باغ و ویلای لاکچری و در واقع جذاب‌ترین ایده‌ها برای باغ و ویلای لاکچری را به شما معرفی کنیم.

جذاب‌ترین ایده‌ها برای باغ و ویلای لاکچری

اگر شما از آن جمله افرادی هستید که تعطیلات آخر هفته‌ی خود را در باغ و ویلای خود سپری می‌کنید، وجود امکاناتی برای این منظور اهمیت زیادی خواهد داشت. برای اینکه باغ و ویلای شما در لاکچری‌ترین و مدرن‌ترین حالت ممکن باشد، این چند ایده برای باغ و ویلای لاکچری می‌توانند کمک کننده باشند :

ایده برای باغ و ویلای لاکچری

 1. اولین چیزی که قبل از ورود به باغ و ویلا مورد توجه قرار می‌گیرد، ورودی آن است. پس در طراحی آن باید نهایت دقت و خلاقیت را به کار برد.
 2. یک ویلای لاکچری حتما دارای یک فضای نشیمن جذاب با امکاناتی همچون میز، صندلی، میز شطرنج و … می باشد. طراحی فضای نشیمن خارج از ساختمان علاوه بر افزودن زیبایی به ویلا و باغ، باعث استفاده‌ی بیشتر از هوای آزاد و منظره‌ی زیبای طبیعت و در نتیجه رفاه و آسایش بیشتر استفاده کنندگان آن می‌شود.
 3. یکی دیگر از کاربردی‌ترین و جذاب‌ترین ایده‌ها برای باغ و ویلای لاکچری، ساخت یک استخر با امکانات کامل می‌باشد که هم می‌توان به صورت سرپوشیده و هم رو باز آن را طراحی کرد و به زیبایی باغ و ویلا افزود. پس این توصیه مهم را فراموش نکنید. وجود یک حوض کوچک با آبنما نیز ظاهری جذاب به باغ و ویلا می‌بخشد.
 4. ساخت آلاچیق و با سایبان در فضای باغ می‌تواند مکانی برای استراحت و دیدارهای صمیمانه باشد. آلاچیق‌ها را می‌توان در ابعاد دلخواه و با متریال دلخواه مثل چوب، فلز، سنگ و… ساخت. همچنین می‌توان آتشکده‌هایی داخل آلاچیق ساخت تا در فصل سرما هم بتوانید از فضای دلنشین آن استفاده کنید.
 5. ایجاد فضایی برای بازی کودکان می‌تواند موجبات شادی و نشاط آن‌ها را فراهم کرده و مکانی امن برای تفریح آن‌ها باشد.
 6. یکی از ضروری‌ترین عناصر که در طراحی باغ و ویلا بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و وجودش الزامی است، کاشت گیاهان زینتی بی دردسر و زیبا و نهال و درختان سبز و حتی درختان میوه می‌باشد. اخیرا وجود درخت نخل در باغ ویلاها نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است. البته در انتخاب گیاهان و درختان باید توجه داشت که با آب و هوای محل مورد نظر تناسب داشته باشد. ابعاد باغ نیز در انتخاب درختان مهم است.
 7. از عناصر اصلی یک باغ ویلای همه چیز تمام، وجود پارکینگ می‌باشد.
 8. کف سازی باغ و ویلا نیز یکی از مهم‌ترین مواردی است که انتخاب و طراحی آن توجه زیادی می‌طلبد. اینکه تمام کف باغ را به صورت باغچه درآوریم و یا چمن‌کاری کنیم، کار جالبی نخواهد بود. باید جاهایی از باغ هم به عنوان مسیر رفت و آمد بین قسمت‌های مختلف باغ و ویلا در نظر گرفته شود.
 9. ساخت یک کباب‌ساز یا باربیکیو در باغ نیز یکی از جذابیت‌های آن می‌تواند باشد و کار شما را بسیار راحت خواهد کرد.
 10. علاوه بر مواردی که گفته شد، جزئیات داخل ویلا هم از اهمیت زیادی برخوردار است. مبلمان، پرده، وسایل آشپزخانه، تعداد اتاق‌ها، وجود تراس و … جزو عناصر داخلی ویلا است که در لاکچری بودن آن تاثیر بسزایی دارد.
 11. برای جذابیت بیشتر، می‌توان ویلا را به صورت دوبلکس یا تریبلکس ساخت.
 12. هنگام طراحی و ساخت ویلا باید به ویو و منظره‌ی آن بسیار توجه کرد. چون یکی از زیبایی‌های ویلا همین منظره و‌دورنمای آن است.
 13. نورپردازی باغ‌ و ویلا باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر تامین روشنایی آن، باعث جذابیت بیشتر نیز بشود و فضایی دلنشین ایجاد کند.

همه‌ی مواردی که گفته شد، جزو مهم‌ترین و جذاب‌ترین ایده‌ها برای باغ و ویلای لاکچری ‌و ‌مدرن هستند.

ایده برای باغ و ویلای لاکچری

انواع سبک‌های ساخت ویلا و باغ

 • سبک مدرن
 • سبک سنتی
 • سبک مدرن – سنتی
 • سبک کلاسیک
 • سبک روستیک ( طراحی و انتخاب عناصر روستایی و طبیعی)

مزایای ساخت ویلا و باغ

 • کمک به سلامت جسم و روح و روان
 • رهایی از تنش‌ها و دغدغه‌های زندگی شهری
 • آرامش فکر و خیال
 • مکانی امن و مفید برای بازی و تفریح کودکان
 • امکان نگهداری از حیوانات اهلی خانگی
 • امکان ایجاد اشتغال برای خود مثل باغبانی، زنبورداری و …
 • امکان پرورش گیاهان دارویی یا سبزیجات
 • کمک به کاهش آلاینده‌های محیطی

و  …

ایده برای باغ و ویلای لاکچری

کلام آخر

ما در این مبحث، چند ایده برای باغ و ویلای لاکچری ارائه دادیم و همچنین جذاب‌ترین ایده‌ها برای باغ و ویلای لاکچری را باهم بررسی کردیم. با تمام فوایدی که برشمردیم، اهمیت ساخت باغ و ویلا از کسی پوشیده نیست. اما همانطور که گفته شد، برای طراحی وایده برای باغ و ویلای لاکچری و مدرن و ساخت آن باید فاکتورهای مختلفی را قبل از اقدام به ساخت بررسی کرد.از میان مزایای ساخت باغ و ویلا، شاید بتوان گفت مهم‌ترین فایده‌ی آن ایجاد آرامش روحی و سلامت جسمی است.

مقاله درباره ایده برای باغ و ویلای لاکچری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.